Mrowisko, czyli smakołyk z Piątnicy Poduchownej i nie tylko

Tym razem będzie o jedzeniu. Już latem odkryliśmy w Rucianym Nidzie wspaniały przysmak nazywany mrowiskiem. Odkryte przez nas mrowisko upieczone zostało w Piątnicy Poduchownej (a obecnie tylko Piątnica), teraz natknęliśmy się też na mrowisko z Puńska, a pochodzi ono ponoć z Suwalszczyzny, a może nawet Litwy.

Właściwie jest to dosyć znane wszystkim ciastko, ale podane w inny sposób. Faworki zwane inaczej chrustem, bo może ta nazwa bardziej do mrówek pasuje, wszyscy znamy i uwielbiamy. Właśnie chrust jest podstawą mrowiska. I tak chrust ułożony jest w stożkowaty kopiec, obsypany rodzynkami i makiem, a całość pokryta jest miodem, który łączy konstrukcję. Słyszeliśmy o źle wykonanych mrowiskach, które przewracały się wśród okrzyków gawiedzi.

Podobno najpierw mrowisko gościło jedynie na stołach biskupów i bogatych gospodarzy. Później szykowano je na wesela, chrzciny i inne ważne uroczystości. Dopiero jakieś 30 lat temu gospodynie z okolic Sejn na Suwalszczyźnie zaczęły smażyć chrust na mrowisko według receptur litewskich gospodyń.

Jako, że chrust z mrowiska należy do tych delikatnych i chrupiących, a wszystkie pozostałe składniki są równie smaczne, całość jest po prostu niebiańska. Wprost nie można przestać jeść…

Dlatego gdy tylko znaleźliśmy się w Piszu wyruszyliśmy na poszukiwania naszego przysmaku, nawet ktoś nas nastraszył, że jest to ciasto sezonowe i teraz nie ma go w sprzedaży. Nie daliśmy się jednak zmylić i wyruszyliśmy do znanego nam od lata sklepu w Rucianej Nidzie i wykupiliśmy wszystkie mrowiska, a było ich niestety tylko sztuk dwie!

Jednak nie upadamy na duchu i rozglądamy się nadal czujnie we wszystkich mazurskich sklepach spożywczych.

Ciekawe co na to mrówki?

mr

6 uwag do wpisu “Mrowisko, czyli smakołyk z Piątnicy Poduchownej i nie tylko

  1. Pingback: Ryn, w którym Annę zamurowano | fabryka czasu ulotna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s