Dawny Bank Polski w Gdyni, niszczejący zabytek czekający na ratunek

Co z pięknym bankiem w Gdyni?

bank

W Gdyni, która utrzymana jest w stylu modernistycznym stoi sobie na skrzyżowaniu 10 Lutego i 3 Maja przepiękny budynek dawnego Banku Polskiego zbudowany w latach 1927-1929, a zaprojektowany przez Stanisława Filasiewicza. Zaprojektowany został przed czasami modernizmu, jest więc zbudowany w odmiennym stylu nazywanym klasycyzmem akademickim. Wyróżnia się w Gdyni swoim wyglądem natychmiast.

Na budynku widnieje zielona tabliczka „zabytek” i tyle, bo sam budynek wygląda coraz gorzej i gorzej. Wiem, że to nie zabytek z X wieku, jednak w Gdyni to naprawdę perełka – pamiętam również jego przepiękne wnętrze w stylu art deco zaprojektowane przez Tadeusza Rytarowskiego.

Do banku prowadziły obrotowe drzwi ozdobione kryształowym szkłem. Podłogi, schody i inne elementy pokryte były marmurem. Czy są tam jeszcze?

Ten budynek jest mi bliski jeszcze z jednego względu – pracowała w nim w Banku Polskim moja młodziutka wtedy mama, a naprzeciwko w ówczesnym budynku PLO pracował mój równie młody tata. Podobno czasami machali do siebie przez okno. Ten romantyczny obrazek mojej wyobraźni zderza się w przykry sposób z widokiem niszczejącego budynku, a mijam go codziennie idąc do pracy…

Zastanawiałam się dlaczego jest w takim stanie i zaczęłam grzebać w Internecie. Sprawa jest prosta i skomplikowana zarazem, jak zwykle – ktoś budynek kupił, a że jest zabytkowy to nie łatwo go wyremontować, zaczyna się organizowanie papierów od konserwatora zabytków i gdzieś coś zawodzi…

Miejmy nadzieję, że sprawa wyjaśni się przed zupełnym zniszczeniem zabytku… zwłaszcza, że niedawno pojawił się inwestor, który zamierza budynek odrestaurować i stworzyć w nim być może piękny hotel.

Przez wizjer w otchłanie Internetu:

DSC06192

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Gdynski-zabytek-na-sprzedaz-dawny-bank-za-12-mln-n28157.html

http://gdynia.naszemiasto.pl/artykul/wlasciciel-zabytku-w-centrum-gdyni-nie-moze-zaczac-remontu,890257,art,t,id,tm.html

http://gdynia.naszemiasto.pl/artykul/coraz-mniej-czasu-dla-banku-polskiego,859702,art,t,id,tm.html

http://gdynia.naszemiasto.pl/artykul/dawny-bank-polski-w-gdyni-na-razie-nie-stanie-sie-biurowcem,1859292,art,t,id,tm.html

2 uwagi do wpisu “Dawny Bank Polski w Gdyni, niszczejący zabytek czekający na ratunek

  1. Niestety jest to w Polsce dość powszechne zjawisko (przynajmniej tak wynika z moich obserwacji), że ktoś kupuje zabytkowy budynek, a potem okazuje się, że nie pieniędzy na jego remont. Nasze prawo gdzieś zawodzi – nie pierwszy raz zresztą. Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s