Piękny zaułek Gdańska

Zdjęcie2271Zdjęcie2272Zdjęcie2274Zdjęcie2273

Jednym z moich ulubionych miejsc w Gdańsku jest Zaułek Zachariasza Zappio, niewielka uliczka biegnąca na tyłach Kościoła św. Jana. Zaułek do roku 2000 pozostawał bezimienny, aż dostał nazwę człowieka żyjącego w XVII w, który darzył gotycki kościół św. Jana wielkim sentymentem i opieką finansową. Tutaj też złożył trumnę swojej jedynej córki Adelgundy, ufundował dla niej piękne epitafium, które obecnie możemy odnaleźć w Kościele Mariackim. Zachariasz podobno został siedemdziesiąt razy ojcem chrzestnym – był to jeden z jego sposobów wspierania materialnego dzieci z biednych rodzin gdańskich. Był też fundatorem słynnej biblioteki kościelnej, której zbiory są obecnie przechowywane w Bibliotece Gdańskiej PAN.

Zaułek powstał prawdopodobnie po likwidacji cmentarza, który bezpośrednio przylegał do kościoła. Do tej pory kończy się lub zaczyna – któż to wie – bramą cmentarną.

Dla wielu gdańszczan jest to podobno zaułek pocałunków, a na czas Jarmarków Dominikańskich staje się nim oficjalnie. Wiadomo, można się na chwilę skryć przed oczami przechodniów i oddać wyznaniom miłosnym.

Wiąże się z nim też pewna smutna historia miłosna. Według legendy pewien zakonnik wdał się w romans z dziewczyną, która zamieszkała w jego celi. Cała sprawa wyszła na jaw, dziewczynę złapano, a zakonnik uciekł na poddasze kościoła, wydostał się na dach i skoczył kończąc swoje życie.

Zaułek Zachariasza Zappio jest miejscem, w którym wciąż możemy poczuć atmosferę dawnych czasów. Dla mnie jest miejscem magicznym.

Zdjęcie2286

Zdjęcie2288

Wejście do dawnej biblioteki

Zdjęcie2295Zdjęcie2296

Fotopolska_141029

Kościół Św. Jana 1930 r

Fotopolska_490064

Kościół Św. Jana i kamienice przy ul. Świętojańskiej. 1900-1910

ZDJĘCIA WŁASNE ©

&

zdjęcia z archiwum

Reklama

2 uwagi do wpisu “Piękny zaułek Gdańska

  1. Takie zdjęcia pokazują jak bardzo nie znamy historii miejsc, w których bywamy na co dzień. Moim ulubionym miejscem w Gdańsku jest most na ulicy Korzennej z zawieszonymi kłódkami. Taki nasz lokalny petit Paris. 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s