Szczebrzeszyn, małe miasteczko z chrząszczem

dsc00770

To miasteczko znamy ze słyszenia wszyscy. Chętnie prosimy znajomych z zagranicy, żeby nam powtórzyli wers z wiersza Jana Brzechwy „ W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” i ku naszej radości raczej żadnemu z nich się to nie udaje. Kiwamy wtedy głowami ze zrozumieniem, bo faktycznie to nie lada łamacz języka. Z tego też powodu Szczebrzeszynianie postawili na środku głównego placu pięknego chrząszcza, przy którym wszyscy się fotografują, co w sezonie powoduje powstanie na placu przedziwnej kolejki w oczekiwaniu do chrząszcza.

dsc00772

Szczebrzeszyn dostał prawa miejskie jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego. Był miastem, w którym ścierały się różne kultury i religie – żyli obok siebie katolicy, wyznawcy prawosławia, żydzi, kalwini i arianie. Stoją tu przepiękne kościoły – barokowy przyklasztorny kościół św. Katarzyny, cerkiew o charakterze obronnym z XV wieku i synagoga.

dsc00775

Kościół św. Mikołaja

dsc00776

Synagoga jest pięknie odrestaurowana i jest miejscem ściągającym wizyty gości z okolic, albowiem obecnie jest w niej Dom Kultury i odbywają się tutaj różne ciekawe spotkania kulturalne.

dsc00780

dsc00600

Na wzgórzu jest przepięknie położony stary cmentarz katolicki z widokiem na okolicę i ciągle istniejący, chociaż zarośnięty chaszczami stary cmentarz żydowski z pochylonymi nad ziemią macewami. Jest to jeden z najstarszych kirkutów w Polsce. Najstarsza macewa nosi datę 26 nissan 5305, a jest to rok 1545. Jednak Żydzi mieszkali w Szczebrzeszynie już w roku 1507, co sugerowałoby, ze już wtedy dzieje cmentarza się rozpoczęły.

dsc00760

Pomnik powstańców styczniowych

dsc00757

dsc00762 dsc00765 dsc00766 dsc00769

Za mojej bytności zaśpiewał na rynku Zbigniew Wodecki, który co by nie mówić piękny ma głos i trąbkę, a jego utwór, „Więc zacznij od Bacha…” zawsze chętnie wysłucham.

dsc00593 dsc00594

ZDJĘCIA WŁASNE ©

Reklama

3 uwagi do wpisu “Szczebrzeszyn, małe miasteczko z chrząszczem

  1. Jestem taką ignorantką, że nie wierzyłam w istnienie Szczebrzeszyna. Myślałam, że Brzechwa go sobie wymyślił. A tymczasem wydaje się fajnym miasteczkiem. Dzięki za ten opis i wyedukowanie mnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s