Kernave niezwykłe grodziska na Litwie

Wioska Kernave (czy po Polsku Kiernów) na Litwie, leżąca około 40 km na północny wschód od Wilna, to takie przedziwne miejsce, jakiego jeszcze nigdy nie widziałam, niby tylko łąki, górki, pola, a jednak!

Przede wszystkim, o co chodzi z górkami?! To nie są zwykłe naturalne pagóry, są to pozostałości po dawnych grodziskach, najwyższe z nich nazywa się Górą Zamkową. Znaleziono na tych terenach pozostałości po osadach jeszcze z epoki kamienia! Możecie się na grodziska wspinać i oglądać świat z góry, a jest, na co patrzeć, wkoło pozostałe pagóry, na przykład Góra Ofiarna, na której pogańscy jeszcze Litwini czcili swoich bogów, a w oddali wije się Wilia, a wije się dziko zagłębiona w zieleń i lasy i pięknie to wygląda.

Możecie zobaczyć przepiękną kapliczkę z drewna z XVIII wieku  przykrytą gontem i zarys po starym XIV wiecznym kościele jednym z siedmiu jakie książę Witold postawił na znak chrztu przyjętego przez Litwę.

Samo Kernave uważane jest za pierwszą stolicę Litwy, tu też znajdowało się jej centrum pogańskie i to się daje wyczuć w powietrzu – tajemne szepty i czary drzemią wśród traw, starych dębów i zakoli rzeki.  Do XIII wieku miało Kernave wciąż znaczenie dla państwa, odbywały się tutaj narady i wynoszono na tron litewski wielkich książąt na przykład Mendoga i Wojsiełka. Znaleziono na tych ziemiach monetę z czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego z XIX wieku, może wypadła z kieszeni samego Wielkiego Księcia, kto wie…

Trudno w to uwierzyć doprawdy, gdyż wkoło tylko zieleń i wiatr i szum liści, które jednakże robią wielkie wrażenie!

Tak czy inaczej Litwini nazwali Kernave dumnie „litewską Troją”, a od 2004 roku zespół pięciu grodzisk znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Obecnie jest to wioseczka, w której mieszka około 200 osób, a wśród nich artysta o niezwykłej fantazji.

Na starym cmentarzu, jak to na Litwie odnajdziecie wiele polskich nazwisk.

ZDJĘCIA WŁASNE ©

Reklama

14 uwag do wpisu “Kernave niezwykłe grodziska na Litwie

  1. Pingback: Time is flying | fabryka czasu ulotna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s