Kilka miejsc na Sardynii

DSC07339

Sardynia to piękna wyspa o historii sięgającej paleolitu i zmiennych wpływach poprzez wieki. Jej losy były bardzo burzliwe. Jako wyspa w bliskiej okolicy wielu krajów, leżąca na szlaku handlowym narażona była na najazdy i ataki. Odpierała ataki Arabów, piratów, wyspą władali Włosi, Katalończycy, a nawet Anglicy i Austriacy. Jest, więc pełna różnorodności pod względem kultury, tradycji, architektury, zwyczajów, a nawet języka.

Cywilizacja nuragijska

W dawnych, dawnych czasach od 1500-500 r p.ne zamieszkiwała Sardynię cywilizacja nuragijska, pozostawiając po dziś dzień niezwykłe kamienne budowle. My odwiedziłyśmy wioskę nuragijską Serra Orios, w okolicy miasteczka Dorgali, oraz niezwykły leżący nieopodal grobowiec gigantów z wyrzeźbioną w granicie stelą Sa Ena’e Thomes.

DSC07318 DSC07333 DSC07336 DSC07355

grobowiec gigantów

grobowiec gigantów

stela grobowca

stela grobowca

DSC07370

Wioska nuragijska to właściwie kamienne mury i dolne części budynków, które pozostały po dziś dzień w niezwykle pięknym otoczeniu przyrody. Kamienie stawiane były jeden na drugim bez żadnej zaprawy, a mimo to pozostały po dziś dzień.

DSC07353 DSC07349

Cywilizacja nuragijska pozostawiła po sobie również zabytki, które można obejrzeć na południu wyspy w Muzeum Archeologicznym w Cagliari, są tam na przykład posążki wodzów w długich pelerynach, tancerzy, kapłanów w spiczastych czapkach i innych postaci. Ta tajemnicza kultura nie jest bliżej znana, nie pozostawiła, bowiem żadnej spuścizny pisanej.

Wiedząc jednak to wszystko wyczuwa się w wielu miejscach Sardynii tę tajemniczą obecność duchów kultury nuragijskiej…

Fenicjanie

W X wieku p.n.e.  przybyli na Sardynię z obecnego terytorium Libanu pierwsi Fenicjanie, którzy wykorzystywali przyjazne zatoki wyspy na porty, w podróży handlowej do Brytanii.

Takim miejscem odkrytym dopiero w latach pięćdziesiątych XX w jest Nora niedaleko miasta Pula na południe od Cagliari.

Miasteczko Fenicjan wykorzystali do swoich potrzeb i przebudowali Rzymianie, którzy przejęli kontrolę nad wyspą ok. III w p.n.e.

pozostałości ulicy zbudowanej przez Rzymian

pozostałości drogi z czasów Rzymian

widoczna konstrukcja służąca do podgrzewania podłogi łaźni

widoczna konstrukcja służąca do podgrzewania podłogi łaźni

teatr

DSC07482

mozaika z małych kolorowych kamyczków

DSC07459 DSC07460 DSC07466 DSC07469 DSC07468

Nora to przepiękne miejsce, w którym przy krzyku mew i szumie i zapachu morza możecie podziwiać niezwykłą architekturę Rzymian.

Hiszpanie i piraci

A nad wszystkim góruje jedna ze 106 wież hiszpańskich strzegących mieszkańców przed piratami. Niestety wieża zbudowana została z leżących obok kamieni miasta Rzymian, zniszczeń dopełnili mieszkańcy pobliskiego miasteczka, wykorzystując budulec pod budowę domów!

DSC07467 DSC07486

widok na Norę z tarasu wieży

widok na Norę z tarasu wieży

wąskie schody wewnątrz wieży

wąskie schody wewnątrz wieży

Miejsce ścięcia św. Efisia przez Rzymian

Nieopodal przy plaży stoi malowniczy kościół, który jest ostatnią stacją odbywanej od 350 lat w pierwszy weekend maja procesji związanej z Sagra Sant’Efisio – Dzień Świętego Efisia Według podań w krypcie kościoła znajdują się szczątki św. Efisia. Jest to podobno największe święto na całej wyspie, które rozpoczyna się w Cagliari, leżącym około 50 km na północ. Święto, na którym można zobaczyć tradycyjne stroje i wysłuchać dźwięków fletów.

DSC07509 DSC07428

W ogóle, gdy czytałam o Sardynii zachwyciły mnie zdjęcia strojów i przebrań, przedziwnych masek i parad, które przeplatają się przez wiele niezwykłych i barwnych świąt Sardynii i zamarzyło mi się, żeby, chociaż jedne zobaczyć na własne oczy, może kiedyś? Kto wie…

Mamuthone - bohater święta karnawału obchodzonego 16-17 stycznia w miasteczku Mamoiada leżącym w środkowej Sardynii

Mamuthone – bohater święta karnawału obchodzonego 16-17 stycznia w miasteczku Mamoiada leżącym w środkowej Sardynii

Reklama

2 uwagi do wpisu “Kilka miejsc na Sardynii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s