Ida w Klemensowie

 

dsc00737Wiatr zaszeleścił w koronach platanów i pokiwał przedziwnymi liśćmi miłorzębów. Z wielkiego dębu spoglądały na mnie oczy mojego własnego dziecka, a na końcu ścieżki pojawił się neorenesansowy pałac w Klemensowie z XVIII wieku zbudowany przez VII ordynata Ordynacji Zamojskiej Tomasza Antoniego Zamoyskiego.

dsc00750

Zamoyscy mieszkali w Klemensowie do 1941 roku, kiedy to Niemcy przejęli posiadłość na obiekt wypoczynkowy i szpital.

Zanim do tego doszło ostatni ordynat Jan Zamoyski kwaterował w pałacu sztab zamojskiego obwodu AK. Po przeniesieniu się do Zwierzyńca organizował pomoc dla przesiedlanej ludności i ratował dzieci z obozu przejściowego w Zwierzyńcu, dzięki jego ingerencji zwolnione zostały wszystkie maluchy poniżej 7 lat.

Po wojnie został za swoją działalność skazany na fali prześladowań i spędził w więzieniu wiele lat, aż do roku 1956.

Pałac zamieniony został w klasztor Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek, a potem dom opieki. Park natomiast przejęło rolnictwo, na wskutek czego z pięknego angielskiego ogrodu zamienił się w pola, a potem dzikie łąki..

A rosną tu stare rozłożyste dęby,  strączyny żółte, platany klonolistne, magnolie japońskie, cypryśniki groszkowe, skrzydłorzechy kaukaskie, miłorzęby dwuklapowe, jaśminowce, głogi, śnieguliczki, bzy i wiele innych cudów przyrody.

dsc00751

z drzwi kaplicy spogląda na Was oko opatrzności, a jest to oko wszystkowidzące…

To niezwykłe, chociaż zapomniane miejsce okazało się doskonałym planem dla ciekawego i zarazem różnie przyjętego w Polsce filmu  „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. W filmie zespół pałacowy zamieniony został w klasztor, w którym wychowała się tytułowa bohaterka Ida Lebenstein, czyli siostra Anna.

ZDJĘCIA WŁASNE ©

poza Idą oczywiście 🙂

Reklama

3 uwagi do wpisu “Ida w Klemensowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s