Obrazki z Torunia

Dawno temu nad rzeką Wisłą postawiono wieżę, która jako, że stała zbyt blisko rzeki i była przez nią podmywana, zaczęła się pochylać, więc pewnego dnia żałośnie poprosiła – „Nie podmywaj mnie proszę, bo runę”, na co rzeka odpowiedziała bezwzględnie –  „To ruń!” i tak to się zaczęło 😉

Toruń to jedno z piękniejszych i najstarszych miast w Polsce. Gdy je pierwszy raz zobaczyłam zaniemówiłam z wrażenia. Najpiękniej prezentuje się, gdy wjeżdżamy do niego mostem Józefa Piłsudskiego, notabene jednym z moich ulubionych mostów w Polsce.

Torun Merian 1641

Początek współczesnemu miastu dali Krzyżacy w 1230. Po zamku krzyżackim zostało do dzisiaj niewiele. W XIII wieku Toruń stał się członkiem Hanzy, co sprzyjało jego rozwojowi i bogaceniu się.

Słynie z pewnością ze swoich zabytków. W 1997 toruński zespół staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W 2007 toruńska starówka w plebiscycie „Rzeczypospolitej” uznana została za jeden z siedmiu cudów Polski. Jest tutaj 7 zabytków klasy zerowej, dla porównania w Krakowie jest ich 11. Nic dodać nic ująć.

Znajdziecie tutaj miejsca odrestaurowane i chylące się niestety ku upadkowi, ale wszystkie są piękne i jestem pełna nadziei, że te ostatnie znajdą swoich opiekunów.

Na uwagę z pewnością zasługuje gotycka bazylika katedralna św. Janów (Chrzciciela i Ewangelisty), górująca nad miastem. W niej znajdują się między innymi dwa średniowieczne dzieła dzwon Tuba Dei (drugi, co do wielkości w Polsce dzwon średniowieczny – Trąba Boża) oraz zegar Digitus Dei – ( Palec Boży) nazwa jego pochodzi od znajdującej się tu tylko jednej wskazówki – godzinowej, zakończonej dłonią z palcem wskazującym na godzinę. Zegar nie pokazuje, więc dokładnie minut. Jego tarcza skierowana jest w kierunku Wisły miał on, bowiem przede wszystkim służyć tym, którzy znajdowali się na rzece lub w porcie, dlatego nazywany jest również zegarem flisaczym. Jest to drugi, co do wielkości historyczny zegar w Polsce mający prawie 5 metrów średnicy! – (największy to zegar z gdańskiego Kościoła Mariackiego).

Zegar dla mieszkańców miasta mieści się na 4 ścianach wieży Ratusza.

Jest w Toruniu piękne planetarium z interesującymi pokazami, bo przecież to miasto Kopernika! I wiele, wiele miejsc, które musicie po prostu odkryć sami.

Chodząc po uliczkach natkniecie się na rzeźby z brązu, a wśród nich na psa pana Filutka i osła upamiętniającego kary cielesne dla przestępców, no cóż na osła wkładano metalowe siodło z kolcami, a na nim sadzano przestępcę dodatkowo obciążając mu nogi ciężarkami. Brr, wolę osły bez siodeł!

Za każdym rogiem znajdziecie przytulne kawiarnie i restauracje, w których możecie wypocząć strudzeni przy strawie i popitce.

Nie zapomnijcie pojeść pierników i ucałować żaby z fontanny, ale co się stanie po pocałunku tego nie wiem? Może spotka Was wielka miłość, może pieniądze, a może zupełnie nic? Kto nie zaryzykuje ten się nigdy nie dowie.

DSCF6016

© ZDJĘCIA WŁASNE.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Obrazki z Torunia

  1. Też lubię Toruń. Tylko bardzo do niego daleko. Z dzieciństwa najbardziej zapamiętała się mi wieża i planetarium. teraz urzekają uliczki i tajemniczość wynikająca z nieznajomości miasta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s