Spacerkiem po Piotrkowie Trybunalskim

Piotrków Trybunalski to miasteczko perełka.

Prawa miejskie otrzymał w XIV wieku, a wieść niesie, że nazwał je miastem sam Władysław Łokietek.

Położony w środkowej Polsce przez wieki pełnił bardzo ważną rolę w kraju, był jak to mówią historycy stolicą polityczną Rzeczypospolitej Polskiej. Nazwę Trybunalski dostał Piotrków w czasach nowożytnych dla upamiętnienia właśnie tej ważnej roli, jaką pełnił przez 214 lat, poczynając od roku 1578, aż do upadku państwa polskiego u schyłku XVIII wieku. To w Piotrkowie na zjeździe generalnym zwołanym przez króla Olbrachta w 1493 roku nastąpiło ostateczne ustalenie kształtu parlamentu polskiego z podziałem na Izbę Senacką i Poselską.

W Piotrkowie lubił zatrzymywać się w czasie podróży po kraju król Zygmunt Stary i to dla niego właśnie wybudowany został zamek. W XVI w na terenie zamku obradował Sąd Najwyższy Rzeczypospolitej do czasu, gdy został przeniesiony do Warszawy. Na kilka lat Piotrków opustoszał, aż postanowiono w nim prowadzić obrady Trybunału Koronnego. Obrady miały miejsce w Ratuszu Staromiejskim, a rozpoczynały się w gotyckim Kościele Farnym pw. Św. Jakuba. Procesja przenosiła stamtąd obraz Matki Bożej Trybunalskiej do kaplicy w Ratuszu Staromiejskim i pozostawał tam do końca obrad, by w ponownej procesji powrócić do Kościoła Farnego. Matka Boża Trybunalska do tej pory jest patronką polskich parlamentarzystów. Pięknego Ratusza Staromiejskiego z okrągłą wieżą niestety już nie ma.

20140713_120615

jedna z wąskich uliczek Piotrkowa

20140713_120516

Kościół Farny

20140713_112401

 

Piotrków to miasto pełne pięknej polskiej historii. Ale też miasto wielokulturowe. Mieszkali tu Żydzi – co prawda do XVI wieku mieli zakaz osiedlania się w tym mieście, dlatego mieszkali w jego okolicach na przykład w niedalekiej Rozprzy, gdzie ostatnio zabezpieczono resztki macew z cmentarza żydowskiego.

Jednak po XVI wieku zaczęli przybywać początkowo na targi i jarmarki, by ostatecznie zacząć się osiedlać w mieście, w XVIII wieku osiedlili się w Piotrkowie prawosławni Grecy z Macedonii – uciekinierzy z państwa osmańskiego i protestanci głównie pochodzenia niemieckiego.

Aby utwierdzić Was w przekonaniu, że warto tam zajrzeć przypomnę kultowy film „Vabank”, który właśnie w Piotrkowie był kręcony. Filmowcy w góle upodobali sobie to klimatyczne miasteczko i zostało tu nakręconych, co najmniej 26 filmów, w tym „Vabank”, „Jakub kłamca”, „Akademia Pana Kleksa” czy jeden z bardziej wstrząsających filmów o przemocy „Na imię mam Justine”.

20140713_115317

Budynek znany z filmu „Vabank” – poznajecie to filmowy bank

© ZDJĘCIA WŁASNE

Reklama

2 uwagi do wpisu “Spacerkiem po Piotrkowie Trybunalskim

  1. To kiedyś było moje województwo – piotrkowskie. I choć pochodzę z miejscowości oddalonej zaledwie 30 km od Piotrkowa, to o „Vabanku” nie słyszałem… Dzięki 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s