Gdy zmierzch zapada w parku carskim – Białowieża historycznie

DSC00197

mostek nad rzeką łączącą stawy

DSC00200

obelisk upamiętniajcy polowania Augusta III Sasa

DSC00282

budynek stajni i brama tzw. kuchenna

Podobno Puszcza Białowieska przetrwała dzięki temu, że królowie upodobali sobie ją na miejsce polowań. Dzięki temu puszcza trwała w swej dzikości, aby od czasu do czasu użyczyć swych ostępów i dóbr, a to królowi Władysławowi Jagiełło, a to Augustowi III, czy Augustowi Poniatowskiemu. Po upadku Rzeczypospolitej i III rozbiorze Polski, w roku 1795 Puszcza Białowieska stała się częścią Imperium Rosyjskiego. W roku 1888 car Aleksander III postanowił wybudować w Białowieży pałac. Jak postanowił tak też się stało, stanął na niewielkim wzgórzu eklektyczny pałac otoczony przepięknym parkiem angielskim. Doprowadzona została do Białowieży kolej żelazna, po której torach w carskim pociągu składającym się z 10 lub więcej wagonów przyjeżdżała raz na dwa, trzy lata rodzina carska, najpierw Aleksandra III, potem Mikołaja II. Podobno ostatni raz car Mikołaj II przyjechał popatrzeć już tylko na pałac w roku 1915.

pałac carskiwnętrze pałacu
Niestety historia była równie bezlitosna wobec pałacu i pociągu carskiego jak i wobec samej rodziny.
Po pałacu nie zostały nawet fundamenty. Istniał on jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy Polska odzyskała niepodległość, znów nadano jego pomieszczeniom charakter reprezentacyjny, mieściły się tutaj apartamenty prezydenta Ignacego Mościckiego i odbywały się spotkania z polowaniami, na które zapraszano głowy państw. W okresie II wojny światowej pałac został zniszczony, jednak pozostały mury i profesor August Dehmel walczył o jego odrestaurowanie w latach pięćdziesiątych, niestety ówczesne władze postanowiły pałac rozebrać i tak tow latach 60 na jego miejscu stanął nowy budynek początkowo hotelowy, a obecnie mieszczący w swoich murach również Muzeum Przyrodnicze.

DSC00177

dom marszałkowski

DSC00202

DSC00201

dom gubernatora

DSC00204

stajnia

DSC00205

brama

Cierkiew_prawosławna_w_Białowieży_01 wikipedia

cerkiew z: wikipedia

W niektórych domach Białowieży, według jej mieszkańców można spotkać całe ściany pobudowane z odzyskanej cegły z pałacu carskiego, czasami ktoś pokaże uratowane kafle, ale poza tym pozostały tylko stare fotografie między innymi fotografa Z. Karasika wykonane dla Wielkiego Władimira Aleksandrowicza, na których widnieje przepiękny budynek z wieżyczkami i wspaniałe wnętrza.
Spacerując po parku odnajdziemy śliczny drewniany dom gubernatora, w którym podobno sypiał Car Mikołaj II i w którym zbierano trofea. Jest tutaj brama carska, stajnie i dom marszałkowski, oraz budynki gospodarcze, ale o pałacu niestety możemy tylko pomyśleć, wyobrazić go sobie na wzgórzu otoczonym rozległym parkiem. Pozostały resztki parku z jeziorami i mostkiem, ale pałacu i rodziny cara nie ma już na świecie… Tuż przy parku stoi budynek cerkwi z przepięknym wnętrzem i budynek poczty, który również należał do zabudowań carskich. Nieco dalej stoi budynek stacji kolejowej, w którym obecnie mieści się Restauracja Carska.

DSC00288

budynek stacji carskiej

DSC00287

podobno autentyczny piec

DSC00286

Restauracja Carska o iście carskich cenach

Szkoda, bo w historii rodziny carskiej ciągle pozostaje nostalgia za zniszczonym światem wielkiej Rosji i dramat rewolucji. Z pewnością byłoby niezwykle interesująco zwiedzić pałac carów w Białowieży.
Dodam tylko na koniec, że pociągi carskie również zostały zniszczone, chociaż możliwe jest, że jeden przetrwał. Pociągi przez pewien czas po Rewolucji Lutowej używane były przez ministrów Rządu Tymczasowego do poruszania się po Rosji, następnie między innymi przez Trockiego, przez jakiś czas jeden z pociągów służył Armii Czerwonej, jako ruchoma kwatera główna. Istnieje prawdopodobieństwo, że w muzeum kolejnictwa w Finlandii znajduje się do tej pory jeden z ocalałych carskich pociągów.
Wielbicielom pociągów, zatem, nie pozostaje nic innego jak tylko pojechać i obejrzeć…

DSC00207

Zdjęcia zamku i wnętrz z: radzima.org

Zdjęcie cerkwi z wikipedii – obecnie cerkiew jest w rusztowaniach

Pozostałe zdjęcia własne.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Gdy zmierzch zapada w parku carskim – Białowieża historycznie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s