„Uśpiony głos” Dulce Chacón

uspiony-glos-dulce-chacon-1

Skończyłam właśnie czytać książkę niezwykłą. Dulce Chacón pisała ją przez cztery lata na podstawie relacji osób, które przeżyły koszmar wojny domowej i lat represji w Hiszpanii. Czasu, o którym Hiszpania chciałaby zapomnieć, a nie może, czasu, o którym Hiszpania mówi za mało, aby mogła ukoić ból. Książka przerwała trwające dziesiątki lat milczenie i wywołała burzę. Podobno ciągle ludzie potrafią patrzeć na siebie wilkiem i nazywać się kąśliwie „rojillos” (czerwoni) lub „fachas” (faszyści). Pomimo tylu lat zbrodnie dyktatury Generała Franco ciągle nie zostały osądzone…

Podobno jedyną osobą, która wykrzyczała ból w Hiszpanii był Pablo Picasso i jego słynny obraz Guernica z 1937 r, z którego detal umieszczony został na okładce książki. Dzieło nosi nazwę baskijskiego miasta zrównanego z ziemią, jego zniszczenie miało złamać zwolenników Frontu Ludowego, ale nie złamało.

Akcja książki toczy się po wojnie domowej w okresie represji wobec politycznych przeciwników nowej władzy. Miejsce akcji dzielone jest pomiędzy więzieniem, a światem zewnętrznym.

Ta powieść to hołd złożony kobietom, które nie mogły, nie chciały, lub bały się mówić. Książka napisana została dzięki rozmowom i wspomnieniom ludzi, których dotknęło cierpienie takich jak „Enrique, syn kobiety rozstrzelanej po porodzie, Manolita del Arno, która przez 5 miesięcy czekała na wyrok śmierci, a potem spędziła 18 lat w więzieniu, Kobieta, która nie chciała żeby wymieniać w podziękowaniach jej nazwisko, ani nazwy rodzinnej miejscowości i która poprosiła, by autorka zamknęła okno, zanim zaczęła opowiadać jej swoją historię ściszonym głosem…” i wielu innych.

Książka napisana jest w tak wciągający i na swój sposób lekki sposób, że czyta się ją z zapartym tchem, czasami ocierając łzę…

Zwłaszcza, że historia więźniów politycznych z cel śmieci jest i dla nas Polaków bliska i bolesna…

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s