Źródło Marii – gdyńskie zakamarki

DSC01930DSC01957

Dzisiaj chcę się z Wami podzielić spacerkiem po jednej z moich ulubionych ulic Gdyni, a jest nią ulica Źródło Marii, która rozciąga się z dwóch stron obwodnicy. Najbardziej lubię tę część, która zaczyna się od ulicy Wielkopolskiej i ciągnie do obwodnicy. Jest to odcinek ulicy na której ciągle jeszcze widać wspomnienie po dawnej Gdyni, a nawet raczej wiosce Wielki Kack, czy śmiesznie nazywanej Wielkie Kaczki założonej nad źródłem Marii jeszcze w XII wieku.

DSC01941DSC01958DSC01959DSC01960DSC01961

Tutaj już w XIII wieku powstał drewniany kościół, który obecnie jest urokliwym murowanym kościołem pod wezwaniem św. Wawrzyńca postawionym na małym wzniesieniu na zakręcie drogi – położenie wspaniałe. Gdy się nieco odsuniemy znajdziemy się nad przepływającym nieopodal Potokiem Źródło Marii wpadającym do rzeki Kaczej w rezerwacie Kacze łęgi, a na koniec do Zatoki.

DSC01939DSC01937

A jeśli już znajdziecie się na tej urokliwej uliczce to podążajcie przed siebie, aż za obwodnicę gdzie w lesie postawiona została kapliczka św. Marii, przez budowniczych torów kolejowych linii Kokoszki-Gdynia, w podziękowaniu za pomyślną budowę w trakcie której na tej trasie doszło do groźnego wypadku, jednak nikt w nim nie zginął. Stojąca figura jest już może czwartą z kolei. Pierwsza została zniszczona przez Niemców w czasie okupacji, druga przez Rosjan gdy przechodziła tędy linia frontu. Po wojnie rodzina Skwierczów ufundowała nową rzeźbę, która stoi od 2006 r w kościele św. Wawrzyńca, w którym to roku postawiona została przy źródle kolejna i zarazem obecna figura.

W drodze do źródła zobaczycie pozostałości starego nasypu kolejowego Kokoszki-Gdynia, która to linia prowadziła obecnymi ulicami Nałkowskiej, Starodworcową, częścią Ornej oraz częścią ulicy Źródła Marii.

DSC01945

część starego nasypu kolejowego

DSC01946

Zapraszam wszystkich na sympatyczny spacer, a jeśli macie więcej czasu lub rower możecie wyruszyć dalej po pięknych leśnych szlakach odchodzących od Źródła Marii w różnych kierunkach leśnego świata.

DSC01947

© ZDJĘCIA WŁASNE

Reklama

14 uwag do wpisu “Źródło Marii – gdyńskie zakamarki

  1. Znam to miejsce, mieszkałam tam przez parę lat, jeździłam tam na rowerze, bieglam w dół do przystanku autobusowego, żeby zdążyć do pracy. Potem uciekłam na Zieloną Wyspę. Ale nie zapomniałam. To miejsce zawsze było urokliwe, jakby czas się zatrzymał. Dzięki za odkurzenie wspomnień…

  2. Na zamieszczonym przez Ciebie zdjęciu to nie pozostałość starej wiejskiej drogi prowadzącej nad morze a stary nasyp kolejowy, który „przed” obwodnicą biegnie wzdłuż ul Ornej, Starodworcowej i Nałkowskiej a „za” obwodnicą, od Twojego zdjęcia przy żródełku Marii w stronę Osowej i po kilkuset metrach łączy się z istniejącym torowiskiem.
    Pierwsza linia kolejowa funkcjonowała od 1921 do 1930, kiedy to wyznaczono nowy bieg torowiska istniejący do dzisiaj.

  3. Koniecznie muszę się tam wybrać. Lubie takie miejsca , bo GDYNIA jest cudowna. Nigdy tam nie byłam, trzeba się pospieszyć – póki nie zniszczyli jej deweloperzy – aby im zabronili – a miasto powinno zadbać aby je zachowac i odreataurować te urocze domki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s