Zamek chłopski Rasnow i migawki z Braszowa

DSC09277

Jednym z niezwykłych i unikatowych miejsc Rumunii są zamki chłopskie budowane w celu ochrony mieszkańców przed najeźdźcami w szczególności Imperium Osmańskiego. W razie najazdu mieszkańcy zabierali zwierzęta i dobytek i uciekali za mury zamku.

Osada w Rasnowie została założona w XIII wieku przez zakon krzyżacki, który wkrótce potem został wygnany z Rumunii, a zamek przejęli mieszkańcy okolicznego miasteczka Rasnow i dwóch wiosek. Nowi właściciele osadę rozbudowali i dostosowali do swoich potrzeb, gromadzono w niej żywność, czekało w niej 30 małych domów mieszkalnych, szkoła dla dzieci, kaplica, ogrody warzywno-owocowe. Zamek wybudowany został na wzniesieniu, a mury go okalające miały 5 metrów wysokości, najcieńsze – grube na jeden metr były od południowej strony. Wszystko zbudowane z kamienia, cegły i dachówki pozwalało chronić wnętrze przed ogniem. Osada mogła pomieścić około 1600 osób!

Zamek w Rasnowie zdobyty został tylko raz w XVII wieku przez Gabriela Batorego, ponieważ jego żołnierze wytropili ludzi chodzących po wodę do okolicznego źródła. Z tego też powodu w następnych latach wykopana została studnia, aby uniezależnić się od wody z zewnątrz, dzięki czemu można było się bronić jeszcze skuteczniej i to przez bardzo długi okres czasu. Co do studni istnieje legenda, że wykopana została przez dwóch jeńców tureckich, którzy w zamian mieli dostać wolność. Kopali studnię 17 lat, a na jej ścianach wypisali podobno wersety Koranu. Studnia ma 146 metrów głębokości. W rzeczywistości zbudowana została przez rzemieślników z Rasnowa, choć w każdej legendzie jest ziarnko prawdy i może kopali ja tureccy jeńcy i może gdzieś głęboko umieścili wersety Koranu, jednak nie doczytałam się, aby je ktoś odnalazł. Studnia używana była do XIX wieku, kiedy to uległa zniszczeniu.

DSC09295

Osoby, które wspierają finansowo zamek mogą posadzić w maleńkim ogródku na dziedzińcu różę, obok której pisze się imię i nazwisko darczyńcy. Obecnie w domach mieszczą się sklepiki z lokalnymi pamiątkami i smakołykami i niewielka wystawa rumuńskiego podróżnika.

DSC09282

Odwiedzić warto bez dwóch zdań!

OBRAZKI Z POBLISKIEGO BRASZOWA.

 

 

ZDJĘCIA WŁASNE ©

 

Reklama

9 uwag do wpisu “Zamek chłopski Rasnow i migawki z Braszowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s