Monastyr Rylski – Bułgaria

Masyw gór Riła w Bułgarii poza pięknymi widokami kryje w sobie jeszcze niezwykły monastyr założony w X wieku przez pustelnika Iwana z Riły. Słowo założony jest użyte nieco na wyrost, gdyż pustelnik mieszkał w jaskini w okolicy obecnego monastyru, a pierwszy kompleks klasztorny wybudowany został przez jego kontynuatorów. Monastyr leży na wysokości około 1147 m n.p.m. i  jadąc do niego kręta drogą pnącą się pod górę pośród lasów daje się zauważyć, że w X w był ukryty od zgiełku cywilizacji głęboko w ostępach gór i puszczy. Swój obecny wygląd zawdzięcza ofiarności ludności bułgarskiej, która w XVIII wieku odbudowała monastyr w sposób przepiękny. Pokryty jest malowidłami wewnątrz i na zewnątrz. W środku możemy zobaczyć ikonę z X wieku, nieco przerażającą, albowiem poza malowidłami w każdym małym kasetoniku ukryte zostały kości, lub raczej kosteczki świętych prawosławnych.

Na freskach możemy obejrzeć historie biblijne i oczywiście obrazy z piekła, na których skrupulatny oglądacz od razu zauważy, iż kobiet w piekle prawosławnym jest znacznie więcej. Ciekawostką jest brak namalowanych cech płciowych, a jednak twarze i postaci są tak wyraziste, że od razu wiadomo kobieta to, czy mężczyzna. A może to dzięki brodom jednak…

Monastyr otoczony jest murem z dwiema bramami, za jedną z nich postawione zostały piękne budynki, a w jednym z nich można spożyć smakowite tradycyjne jadło w pięknych, bułgarskich naczyniach.

Monastyr był zawsze ostoją i symbolem kultury bułgarskiej, a w trudnych czasach schronieniem dla wielu walczących o niepodległość Bułgarii jak na przykład bohatera narodowego Bułgarii Wasiła Lewskiego.

Obecnie wpisany jest na listę zabytków UNESCO, co zupełnie nie dziwi.

Z tego, co wiem można się do niego wybrać autobusem z Sofii. Polecam.

W okolicy są inne kościoły i kaplice z XV-XVII wieku, ale nigdy tam nie byłam, ani teraz ani zimą, kiedy to zwiedzaliśmy Bałkany z kotem 😉

419543_403844406307732_2008206375_n

 

© ZDJĘCIA WŁASNE

Reklama

4 uwagi do wpisu “Monastyr Rylski – Bułgaria

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s