Rowerowa Holandia – wiatraki z Kinderdiijk

Będąc w Holandii człowiek po prostu musi powędrować gdzieś na rowerze, gdyż inaczej po prostu nie wypada – toż to taki rowerowy kraj!

DSC00024

Tak się złożyło, że przyjaciółka, która nas ugościła mieszka we wsi, która wydaje się być miasteczkiem, ale co tam! O nazwie Alblasserdam. Wioska ta otoczona jest ze wszystkich stron rzekami, pełna jest, więc kanałów, kaczek, pięknych wodnych roślin i mostków.

A co najpiękniejsze można z niej udać się na wycieczkę rowerową do słynnego Kinderdiijk – polderu pełnego wiatraków.

Z Kinderdiijk łączy się przepiękna legenda, której bohaterem jest dzielny kot.

W XV wieku przerwany został wał przeciwpowodziowy i woda zatopiła rolnicze tereny i wioskę nieopodal polderu Alblasserwaard. Pewien mężczyzna z Alblasserwaard wszedł na groblę, żeby zobaczyć, co się dzieje i czy można kogoś uratować. Gdy tak wpatrywał się w dal spostrzegł płynącą kolebkę, a na niej kota walczącego o utrzymanie jej na powierzchni wody biegającego z jednej jej strony na drugą. Jednak, gdy kolebka podpłynęła na tyle blisko by ją wyciągnąć, mężczyzna ku swojemu zdumieniu zobaczył, że w środku śpi sobie spokojnie suche niemowlę. I stąd właśnie nazwa Kinderdiijk, która znaczy ”dziecięca grobla”. Widzicie tego dzielnego kota oczami wyobraźni? Ja tak – jest podobny do mojego, który póki, co śpi sobie wygodnie na kocyku.

Wiatraki na grobli Kinderdiijk postawione zostały nie po to by mielić ziarna na mąkę, ale by odpompowywać wodę z polderu do zbiorników retencyjnych, a z nich do rzeki i kanałów w razie powodzi. W razie suszy woda mogła być pompowana z rzeki lub zbiornika na poldery.

DSC00255

DSC00147

W szczytowym okresie stało tu 150 wiatraków! Obecnie pozostało ich 19, niektóre są ciągle czynne, chociaż jednak obecnie Holendrzy radzą sobie używając nowoczesnych pomp.

DSC00158

ZDJĘCIA WŁASNE ©

 

Reklama

11 uwag do wpisu “Rowerowa Holandia – wiatraki z Kinderdiijk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s