Migawki z Rotterdamu

Jeśli jest się w pobliżu, lub nad rzeką Mozą warto wpaść do Rotterdamu.

DSC00029

Rotterdam to miasto, o którym słyszano już w XII wieku, jednak w czasie II wojny światowej zostało kompletnie zniszczone w nalotach dywanowych.  Obecnie na wskroś nowoczesne zachwycające architekturą współczesną z nielicznymi zabytkami np. gotyckim kościołem św. Wawrzyńca. Rotterdam to również największy port w Europie. Położenie nad dwiema dużymi rzekami Mozą i Renem umożliwia transport wodny aż po Bazyleę, dzięki czemu dostał przydomek „Bramy do Europy”.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Warto pokręcić się po uroczym muzeum urządzeń portowych nad wodą i pod chmurką, pełnym ciekawych stateczków, dźwigów i ludzi. Warto spędzić w nim trochę czasu.

DSC00016

 

n

Bezwzględnie należy wstąpić na gigantyczną halę poszperać wśród smakołyków i popodziwiać ciekawe wnętrze. Łuk budynku wznosi się na 40 metrów, w jego wnętrzu mieszczą się apartamenty, a pod nimi hala targowa ze straganami, sklepami, barami… Sufit hali pokryty jest kompozycją o powierzchni 11 tys. m  o nieco wybujałym tytule „Róg obfitości” – grafiką przedstawiającą …produkty spożywcze i płody rolne.

DSC00036

DSC00039

Z pewnością przechodzić będziecie koło przepięknego nowoczesnego mostu wspinającego się na wysokość 139 metrów i nazywanego „Łabędziem”, za nim wyłania się niezwykły nowoczesny budynek o nazwie Kolos zaprojektowany przez architekta związanego z Rotterdamem Rem’a Koolhaas’a.

Kolos architekta R. Koolhaas’a i most Erasmus projektu van Berkel’a

DSC00010

Innymi słowy Rotterdam to piękne nowoczesne miasto warte obejrzenia. Dopływają tutaj niedrogie tramwaje wodne z pobliskich miast leżących nad Mozą.

DSC00003

ZDJĘCIA WŁASNE ©

Reklama

2 uwagi do wpisu “Migawki z Rotterdamu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s