Oaza, czyli woda jest cudem

dsc02385

Maroko, to kraj o kilometrach przestrzeni pokrytej terenami pustynnymi. Pustynia niekoniecznie musi wyglądać jak Sahara, pustynia może być kamienista, lub po prostu jest to sucha na wiór ziemia bez wody, czasami szara czasami w kolorze sieny lub czerwonej ochry pełna kamieni. Zastanawiałam jak to możliwe, że na ziemi może być tyle kamieni, po horyzont kamienie, całe ich kilometry… Tak czy inaczej ta ziemia niechętnie przyjmuje na swoje łono roślinność i zwierzęta, o ludziach nie wspomnę.

dsc03008

dsc01981

Akurat w czasie, gdy byłam w Maroku pustynie były zielone, właśnie rozwinęły liście i wypuściły kwiaty najróżniejsze krzewinki, kwitły i owocowały kaktusy, niektóre jadowite – jakoś trzeba się bronić!

20170121_125131

Owocujące opuncje:

Agawa kwitnie w życiu tylko raz i nie ma w tym nic dziwnego, gdy zobaczy się jej kwiaty!

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

studnia

W takim krajobrazie w miejscu gdzie pojawia się woda cała przyroda wpada w szaleństwo i zieleni się, szumi, kwitnie i owocuje. To są miejsca niezwykłe – od razu widać, że woda jest niewątpliwie największym skarbem, jaki znajduje się na naszej planecie!

Wioska w oazie:

dsc02654

dsc02646

dsc02640

Zdarza się też, że odkręcą kran z gorącą wodą na środku pustyni 😉 Miejsce takie odwiedzane jest przez wielu amatorów kąpieli i nie tylko. Woda ma 40 stopni, może więcej, powietrze 12, co czyni kąpiel tym przyjemniejszą. Tymczasem za krzewami młodzi Marokańczycy piją herbatę miętową przy śpiewie i grze na bębenkach. Zjechały tu nawet dwie rodziny z niemowlakiem, wyraźnie wędrujące od dłuższego czasu.

Po radości kąpieli pora wracać do domu…

dsc02409dsc02408ZDJĘCIA WŁASNE ©

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s