Czy w warszawskiej Królikarni są króliki?

Królikarnia to klasycystyczny pałac z XVIII zaprojektowany przez Dominika Merliniego otoczony pięknym parkiem w samym centrum Mokotowa. Nazwę swoją zawdzięcza to miejsce czasom saskim, kiedy urządzono tu zwierzyniec i niestety zgodnie z ówczesną modą polowano na króliki.
Pałac należał do Karola Thomatisa hrabiego de Valery pochodzącego z Włoch. Za sprawą Thomatisa na terenie Królikarni znalazły się browar, cegielnia, karczma, młyn i stodoła, a także położona na zboczu wąwozu kuchnia, w której w wieku XIX znajdowała się biblioteka. Faktyczne pałac stoi na wzgórzu, z którego pięknego tarasu rozpościera się widok na stawy, więc nietrudno wyobrazić sobie w tym miejscu młyn.


Obecnie jest tu nieduże muzeum, ale warte uwagi, a park nie jest zwyczajnym parkiem – jest to Park Rzeźby, w którym możemy odnaleźć ciekawe eksponaty wybrane z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie wiele z nich jest autorstwa Xawerego Dunikowskiego.


Przy muzeum jest przytulna kawiarenka w której można zakupić lub przejrzeć ciekawe książki, napić się kawy, herbaty i zjeść np. tartę pełną malin.

Zwierzęta z parku przy Królikarni.

© ZDJĘCIA WŁASNE

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Czy w warszawskiej Królikarni są króliki?

  1. Pingback: Królikarnia – pałac i park rzeźb bez królików – spacer po Mokotowie – Dokąd z Warszawy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s