Most Drogowy w Toruniu

tm060637

Muszę przyznać, że mosty mnie fascynują. Myślę, że chodzi o to, że łączą brzegi rzeki, a czasami ląd z wyspą, tak czy inaczej prowadzą nas z jednej strony na drugą, lub z drugiej na jedną i to mnie właśnie fascynuje – łączenie. Fascynuje mnie chyba też to, że dzięki niemu unosimy się nad ziemią, staje się możliwe to, co bez niego nie byłoby możliwe…

Nie ma chyba znaczenia, czy most jest długi czy króciutki, znaczenie ma czy ma w sobie to „coś”. Ale co to jest?

Są więc mosty proste, które nie wzruszają mnie kompletnie, czuję się na nich zwyczajnie, po prostu jak na drodze. Są mosty, które maja fajną historię tak jest na przykład z Mostem Szewskim w Lublanie. A są mosty po prostu piękne same w sobie.

Jednym z takich mostów jest Most Drogowy w Toruniu. Gdy na niego wjechałam od razu zaparło mi dech i musiałam natychmiast wrócić, aby dech odzyskać i pieszo przejść się wśród metalowych przęseł i kształtów geometrycznych, które tworzą.

most

Jego kolor jest jak dla mnie niezmiernie przyjemny, na tle nieba prezentuje się wyśmienicie. Nocą pięknie oświetlony dodaje spacerom romantycznego nastroju. Niestety, na moim zdjęciu wygląda po prostu jak noc, więc musicie przejechać się do Torunia, żeby go zobaczyć na własne oczy. Poczekajcie jednak do dnia, aby zwiedzić przy okazji to przepiękne miasto i najeść się pierników.

Most Drogowy przeszłość ma niezbyt długą, ale pełną zmagań z losami zawieruchy wojennej. Postawiony w 1934 r, pochodził z rozebranego w 1928 r mostu kolejowego w Opaleniu koło Kwidzyna, gdzie most przestał być potrzebny ze względu na przesunięcie się granicy. Wysadzony w 1945 r przez wycofujące się wojska niemieckie, odbudowany został dopiero w 1950 r.

Imię nosi Józefa Piłsudskiego.

most2

Reklama

15 uwag do wpisu “Most Drogowy w Toruniu

  1. Ja się wszelkich mostów i wiaduktów panicznie boję… Niestety, muszę je pokonywać kilka razy dziennie i te kilka razy dziennie żegnam się z życiem.
    Mam wrażenie, że zaraz zginę, że coś runie, że wpadnę z tym cholernym pociągiem/tramwajem/samochodem/autobusem do tej cholernej Wisły 😉 Brrr…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s