Gdyńskie wspominki – kościół w Kolibkach

W jesienny dzień zamarzyła mi się wędrówka wśród kolorowych liści i w miejscu, w którym czas się zatrzymał. A jest to miejsce jednocześnie, wokół którego czas mknie jak szalony. Mam na myśli małą wyspę zieleni pomiędzy dwiema nitkami drogi Alei Zwycięstwa w Gdyni Kolibki.

20141025_12224220141025_122337

Mijamy to miejsce bardzo często, ale ilu z nas Gdynian tam zawędrowało, a ilu nie ma nawet pojęcia, co tam jest lub było? Faktem jest, że dostać się na ten maleńki cmentarzyk nie jest łatwo, nawet troszkę miałam obawy czy ktoś nie będzie miał do mnie pretensji, ale pomyślałam, że gdyby ktoś w mundurze spytał mnie skąd się tam wzięłam, to może dobrą odpowiedzią byłoby stwierdzenie, że nie wiem, że gdy się zbudziłam to już tam byłam?

No, ale bez żartów.

Jesteśmy na terenie, na którym przede wszystkim stał maleńki jednonawowy kościółek św. Józefa. Powstał w roku 1763 w okolicy zabudowań dworskich w Kolibkach, które znamy do dzisiaj.

kościół kolibki

Wyobraźcie sobie to miejsce przed wojną: drzewa, łąki, sady, droga ciągnąca się z Gdańska do Gdyni, rosnące przy niej dęby, a na niewielkim wzniesieniu kościół i cmentarz, a dalej zabudowania dworskie …

deby11

Zabudowania dworu w Kolibkach należały do znamienitych rodów i tak była to posiadłość cystersów oliwskich, następnie własność między innymi Wejherów, Radziwiłłów, Sobieskich. Po śmierci króla Sobieskiego mieszkała tu Królowa Marysieńka Sobieska i jeszcze w okresie przedwojennym takie miejsca jak Grota czy Dąb Marysieńki były atrakcją turystyczną. Od Sobieskich w roku 1720 przejął dwór ród Przebendowskich. To właśnie Józef Przebendowski zapragnął wybudować w okolicach dworu kościół z klasztorem. Marzyło mu się, aby był on na drodze pielgrzymek do Kalwarii Wejherowskiej, która w tamtych czasach była bardzo ważnym miejscem pielgrzymowania z samego Gdańska. Jednak plany zakończyły się na jednonawowym niewielki kościele zbudowanym w roku 1763. Kościół niestety został zburzony podczas II wojny światowej.

20141025_12123620141025_121253

Jedyną pamiątką po kościele jest murowany jego obrys zaznaczony po przeprowadzeniu badań archeologicznych w latach 1997-1999 i pozostałości przykościelnego cmentarza. Pozostały też tutaj piękne stare dęby stanowiące obecnie grupowy pomnik przyrody.

Kilka lat temu chciano kościół odbudować, powstały nawet projekty architektoniczne, ale myślę, że z racji jego położenia sprawy zaniechano.

Nieco dalej w kierunku Sopotu, tak tylko dla przypomnienia, w jakim miejscu przed chwilą byliśmy, przebiegała granica Polski z Gdańskiem.

granica w kolibkach

© ZDJĘCIA WSPÓŁCZESNE WŁASNE.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Gdyńskie wspominki – kościół w Kolibkach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s