Ponte de D. Luis – most nad rzeką Duoro

Zdjęcie1308

Mój ulubiony most to most przerzucony nad rzeką Duoro łączący ze sobą dwa niezwykłe miasta Porto i Vila Nova de Gaia. Projektantem mostu był inżynier Teofilo Seyrig z grupy słynnego Gustava Eiffel . Most nazwany został na cześć króla Ludwika I Ponte D. Luis. W czasach, gdy został zbudowany, czyli w roku 1886 był najdłuższym w swej klasie mostem na świecie, a liczy sobie 385,25 metrów.

Wysoki jest na ponad 44 metry i właśnie dochodzimy do sedna! Most jest dwukondygnacyjny. Ponieważ wspomniane miasta są pełne wzgórz, inżynier obmyślił most tak, aby górną jego częścią przejść ze wzgórza w Porto na wzgórze w Vila Nova de Gaia, dolna kondygnacja łączy bulwary. Nigdy wcześniej nie widziałam tak ciekawego rozwiązania.

Most można oglądać godzinami…

Z przyjemnością też przechodzi się z jednej strony na drugą, a to dla samego przebywania na moście, nad rzeką, a to aby popatrzeć z Gai na Porto, które wygląda stąd bajecznie, albo też by w Gai spożyć porto, które właśnie po tej stronie jest produkowane.

Most mnie zachwycił. Zachwycił mnie też genialny pomysł, żeby nie biegać z góry na dół tylko w taki sposób miasta połączyć.

Zdjęcia: Dorota Machel

&

© ZDJĘCIA WŁASNE.

With greetings to Zora 🙂

Reklama

3 uwagi do wpisu “Ponte de D. Luis – most nad rzeką Duoro

  1. Pingback: Jak daleko jest z Porto do Gai? | fabryka czasu ulotna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s