Alba Iulia – miasto twierdza

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Witajcie w nowym miejscu na mapie Transylwanii/Siedmiogrodu – oto miasto niemalże w całości otoczone murami obronnymi o długości 14 kilometrów! Twierdza nazywana jest Alba Carolina, a bram do niej pilnują i dzisiaj strażnicy w strojach historycznych, chętnie pozujący do zdjęć 😉

DSC09628

DSC09658

DSC09661

DSC09654

Alba Iulia istniała już w czasach starożytnych, po podboju Dacji przez Cesarstwo Rzymskie, kiedy to powstała tu osada i obóz warowny rzymskiego XIII Legionu Gemina, a wokół niego miasto. Do dzisiaj można zobaczyć niewielkie pozostałości z tamtych czasów, którymi niewątpliwie Alba Iulia się szczyci. W VII wieku na gruzach dawnego miasta rzymskiego Słowianie postawili Biały Gród – Balgrad. Potem panowali tu Węgrzy, Sasi, najeżdżało Imperium Osmańskie.

DSC09674

W XVI wieku Alba Iulia była stolicą Siedmiogrodu, wtedy też mieszkała tam Izabella Jagiellonka królowa regentka Węgier, żona Jana Zapolyi, pochowana w katedrze św. Michała, przepięknym zabytku z XIII wieku.

DSC09636

DSC09643

W 1599 wkroczył do Alba Iulii Michał Waleczny hospodar wołoski, któremu udało się zjednoczyć trzy państwa: Siedmiogród, Wołoszczyznę i Mołdawię, a trwało to do roku 1601. Tak krótki okres zjednoczenia utrwalił go w historii Rumunii po dziś dzień – ilekroć pojawiała się idea zjednoczenia ziem rumuńskich pojawiało się jego imię. Również w XIX wieku, gdy powstało zjednoczone państwo rumuńskie. Tak też stało się w roku 1922, gdy w Alba Julia w prawosławnym Soborze Koronacyjnym ukoronowano króla Rumunii Ferdynanda I.

DSC09644

Tym razem było trochę historycznie, ale cały czas zdumiewa mnie jak zmienne były losy tych terenów i jak przedziwna jest historia Rumunii…

przejście wewnątrz murów obronnych

DSC09681

DSC09630

ZDJĘCIA WŁASNE ©

Reklama

5 uwag do wpisu “Alba Iulia – miasto twierdza

  1. Piękne miejsce i ciekawa historia. Swoją drogą mam wrażenie, że gdy wyprowadzimy historię, geografię, biologię … z murów szkolnych, to stają się bardzo interesujące 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s