Najstarszy kościół Gdyni

Dzisiaj postanowiłam powędrować w okolice najstarszego na Pomorzu kościoła, a jest nim kościół p.w. św. Michała Archanioła na Oksywiu. Pamięta on jeszcze czasy Świętopełka, który był jego fundatorem, a to nie byle co, bo to wiek XII! Świątynia pamięta wojnę ze Szwedami, ale nie lubi tego wspominać, bo została poważnie uszkodzona, na szczęście odbudowana i to właśnie wtedy dobudowano piękną drewnianą wieżę zakończoną barokowym hełmem, na którego wierzchołku umieszczona jest chorągiewka z datą odbudowy 1687 rok– tak przynajmniej wieść niesie, jak się domyślacie na hełm się nie wspięłam!

20140417_141418

kosciol-oksywie-zakurzone-fotografie

z: Zakurzone fotografie

20140417_14170720140417_142245

Kościół zbudowany został dla wielu miejscowości, które obecnie są po prostu dzielnicami Gdyni jak Witomino, Obłuże i innych, których nazw już nie ma na mapie jak Kochowo, czy Gradolew. Innymi słowy obejmował swoją boską opieką całą obecną Gdynię.

Zaprojektowany został w konwencji ówczesnych kościołów wiejskich, a z najstarszej jego części do czasów obecnych zachowała się ściana zachodnia.

oksywie - pocztówka

na pocztówce widoczny jest kościół na wzgórzu i prowadząca do niego obecna ulica Arciszewskich

Przy kościele, jak to w dawnych czasach bywało powstał cmentarz, na którym między innymi możemy odnaleźć mogiłę jedenastego proboszcza Joachima Krupki (1848-1885), czy znanych rodzin naszego regionu. Jeszcze w czasach międzywojennych były tu mogiły z wojny polsko-szwedzkiej, ale nie przetrwały zawieruchy wojennej, najstarszą mogiłą człowieka związanego z wojskiem jest grób ks. Muchowskiego uczestnika powstania styczniowego, zesłańca na Sybir, z którego udało mu się zbiec, a który został tutaj pochowany w roku 1915, jako czternasty proboszcz kościoła.  Cmentarz uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na Pomorzu.

20140417_141852

Swoje ostatnie miejsce na ziemi znajdowali tutaj żołnierze z Marynarki Wojennej, do czasu, gdy w roku 1936 w katastrofie lotniczej pod Orłowem zginął gen. Gustaw Orlicz-Dreszer, a jako że był innowiercą, rozwodnikiem i miał zawiłe ogólnie życie prywatne, ówczesny proboszcz odmówił pochówku i tak to władze wykupiły nieopodal miejsce pod nowy cmentarz dla parafii wojskowej rozpoczynając w ten sposób historię nowego cmentarza Marynarki Wojennej.

Obydwa cmentarze leżą nad Zatoką Pucką, którą z niektórych ich miejsc możemy zobaczyć.

20140417_143806

I tyle na temat najstarszego kościoła z najstarszej zarazem dzielnicy miasta Gdynia.

20140417_143405

© ZDJĘCIA WŁASNE.

Korzystałam z: pl.wikipedia.org; Jacek Dworakowski –  „Cmentarna retrospekcja”.

Reklama

12 uwag do wpisu “Najstarszy kościół Gdyni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s