Za oknem mojego pokoju – Gdynia Stocznia

Gdy byłam mała, było w moim domu zaczarowane okno, a było to okno mojego pokoju, w którym lubiłam siedzieć w nocy, gdy wszyscy domownicy zasnęli. Z okna było widać tory, pociągi i perony, a w oddali dźwigi.

DSC06316

Okno wychodziło na ulicę Czerwonych Kosynierów, obecnie nazwaną Morską, pokrytą wtedy kocimi łbami. Po drugiej stronie rosły wielkie drzewa, w których, byłam pewna, w nocy spały wróble. Za drzewami stały małe domki pamietające starą Gdynię. Zapalone latarnie dodawały wszystkiemu uroku i tajemniczości. W ciemnościach pozapalane gdzieniegdzie były światła. Panowała cisza. Czasami przejechał jakiś samochód po kocich łbach, czasami przejechał pociąg. Domownicy spali cicho oddychając i śniąc…

To były moje ulubione noce, które pamiętam do dzisiaj. Noce niedaleko stacji Gdynia Stocznia.

20150925_154722

DSC06325

DSC06321

Do dzisiaj też pamiętam poranek 17 grudnia, gdy w jeszcze ciemny, jeszcze nieodsłonięty przez słońce świat wdarł się straszny dźwięk strzałów zrywając mnie z łóżka. „Mamo! Czy to wojna spytałam?” „Nie, śpij dziecko, nic się nie dzieje”.

gr

gr1

Ale ja wiedziałam, że się dzieje coś bardzo złego. Widziałam to potem w dzień i kolejny dzień…Ludzi, ulotki spadające z nieba, helikoptery. Bałam się. Chociaż w domu byłam bezpieczna. Wiedziałam, że nie wolno mi wychodzić. Wiedziałam, że zginęli ludzie z podsłuchanych rozmów dorosłych.

gr3

Pamiętam to wszystko i modlę się od zawsze, żeby nigdy się taki czas nie powtórzył…

DSC06315

DSC06312

17 Grudzień 1970 r

Reklama

6 uwag do wpisu “Za oknem mojego pokoju – Gdynia Stocznia

  1. I nigdy nas nie nauczy… Dopóki mamy wolność jakąkolwiek dopóty nie będziemy się nad nią rozczulać,jak nam zabiorą to się ludzie obudzą na chwilę i tak w kółko macieju 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s