Zatar – kulinarny symbol Palestyny

z: wikipedia

Zatar ( dzikie oregano) to niezwykła przyprawa rodem z krajów arabskich. Jest zielony pachnący o lekko gorzkim i nieco ostrym smaku.  Żeby było wszystko jasne zatar to arabska nazwa dla oregano. Może być wymieszany z różnymi innymi ziołami jak na przykład Zaatar Dukka, czyli mieszanka tymianku, sezamu i sumaku.

Zaatar Duuka

Zioło to potrafi rosnąć w trudnych warunkach wśród kamieni i skał, jest niezwykle waleczna i trwała, jeśli zostanie nawet mały kawałek korzenia w ziemi to odrośnie z niego cała roślina. W Palestynie dziki zatar rośnie w górach walcząc o swoje istnienie w trudnych warunkach przyrody. Te cechy spowodowały, że zatar od lat 40 XX wieku stał się w literaturze i poezji symbolem Palestyny, której mieszkańcy mają ciągle nadzieję na spokojne i godne życie w wolnym kraju.

Zatar jest używany zarówno do skomplikowanych potraw jak i do płaskiego okrągłego chlebka, który pokrywany jest pastą z zataru i oliwy.

Wszyscy znamy w Polsce oregano, jednak nie jest ono aż tak aromatyczne jak zatar, który w krajach swojego pochodzenia ma niepowtarzalny aromat. Smaki i przyprawy to część kultury i pamięci o miejscach i czasach, które nosimy w sercu. I tak jest też z ziołami i zapachami.

Zapraszam na stronę pięknego bloga Chef in Disguise , na której znajdziecie przepis placka pełnego świeżego zataru.

© ZDJĘCIA WŁASNE

 

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Zatar – kulinarny symbol Palestyny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s