Izrael i Palestyna – o czym warto wiedzieć przed wyjazdem

  1. W czasie tego wyjazdu należy być świadomym wszystkich świąt jakie akurat mają tam miejsce i co się w czasie nich dzieje.
    1. I tak na przykład w każdy piątek wieczorem zaczyna się szabat i trwa przez sobotę – co oznacza, że przestaje funkcjonować np. izraelska komunikacja oraz sklepy, kawiarnie itd.
    2. Dodatkowo sprawdźcie inne ruchome święta, bo może się okazać, że nagle pokryją się Wam święta żydowskie z palestyńskimi, ot na przykład z ramadanem i będziecie mieć spory kłopot. Słyszałam i czytałam wiele opowieści na ten temat, można się pośmiać, ale tylko gdy kłopoty już miną 😉
    3. Gdy jest szabat warto pamiętać, że możecie korzystać z komunikacji palestyńskiej – zarówno z komunikacji miejskiej, jak i busików, które jeżdżą w różne miejsca.
  2. Na lotnisku przy wjeździe i wyjeździe musicie sobie zagwarantować nieco więcej czasu – może się zdążyć, że będą Wam zadawać sporo pytań, oraz cofać w inne miejsca, gdzie będziecie wypełniać różne dokumenty. Jaki jest klucz? Trudno powiedzieć, zauważyłam, że większy problem mają mężczyźni, szczególnie Ci podróżujący samotnie, lub wjeżdżający na bardzo krótki pobyt. Ale sami popatrzcie na komentarze na dole – samotne kobiety też mają problem! Stemple i wizy z innych krajów chyba nie mają większego znaczenia, sądząc po moim doświadczeniu.
  3. Izrael jest drogim krajem – jeśli nie macie wygórowanych wymagań hotelowych i lubicie towarzystwo innych fajnych ludzi gorąco polecam Abraham Hostels, które funkcjonują w Jerozolimie, Tel-Avivie i Nazarecie. Są czyściutkie, gwarantują zdrowe śniadania, miłą atmosferę, cudowny dach do wypoczynku po turystycznym dniu i jeśli chcecie mnóstwo wycieczek i atrakcji oraz ciekawe free tours po mieście.
  4. Korzystając z noclegów pamiętajcie, że macie zniżkę
    1. przy następnym Abraham Hostel,
    2. przy korzystaniu z hosteli z sieci ISL – Izrael Hostels
  5. Możecie też wybrać spanie w Airbnb, które również oferują dobre ceny i nie macie dodatkowych lokatorów 😉
  6. W wielu miastach są free tours, o które spytajcie w informacji.
  7. Najlepiej zabrać dolary (lepszy przelicznik), chociaż euro jest równie użyteczne 😉 Przy wymianie pieniędzy możecie korzystać z poczty – bardzo długo to trwa, lub kantorów.
  8. Jeśli chodzi o strój – pamiętajcie jak się gdzie ubierać. Tel Aviv to miasto europejskie, w innych rejonach polecam ubrania zakrywające kolana, dekolty i ramiona. Materiały nietransparentne. Chodzi i o spokój i o uszanowanie lokalnych zwyczajów.
  9. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, no to cóż, w tym rejonie mogą zdarzyć się różne rzeczy, to jest loteria. Jednak my czułyśmy się bezpiecznie. Ludzie są sympatyczni i życzliwi.
  10. Co do przelicznika – jest prosty 1 szekla równa jest mniej więcej 1 złotemu, tylko ceny są niestety wysokie.
  11. Uważajcie na rozmowy telefoniczne i internet w telefonie – kosztowna sprawa.
Reklama

7 uwag do wpisu “Izrael i Palestyna – o czym warto wiedzieć przed wyjazdem

  1. Samotne kobiety też nie mają taryfy ulgowej – a to ze względu na to, że jedna kiedyś nieomal wniosła ładunek wybuchowy na pokład samolotu (podrzucony przez chłopaka co prawda, ale jednak). Gdy przyleciałam, pani w okienku była dla mnie niewyobrażalnie niemiła (potem przeczytałam, że to celowe – by wytrącić z równowagi kogoś, kto kłamie), ale w sumie nasza rozmowa trwała krótko. Wyjazd był gorszy. Wielka kolejka i długi wywiad w tejże – dlaczego przyjechałam sama, po co, gdzie byłam, czym się zajmuję w Polsce, czemu byłam w Maroku 8 lat wcześniej, gdzie i z kim… I to wszystko ze świdrującym spojrzeniem. Masakra. A potem podszedł do mnie bardzo poważny pan i powiedział „za mną proszę”. Szłam z sercem na ramieniu, przekonana, że wylosowałam kontrolę osobistą. Jakież było moje zdumienie, gdy pan zatrzymał się przed stanowiskiem odprawy biznes, zignorował moją uwagę, żem ekonomiczna, poczekał, aż mnie odprawią i powiedział „miłego lotu” 🙂

    • Czyli nie rozumieją samotnych podróżników 😉 wydają się im być nader podejrzani! Niezbyt przyjemna przygoda Ci się przytrafiła trzeba przyznać 😦 Dobrze, że bardzo poważny pan się zorientował, że bez powodu Cię stresują!

  2. Podróżując po Palestynie, gorąco polecam Khalid Ali Taxi (link poniżej).
    http://www.bethlehem-taxi.com/
    Jest to bezkonkurencyjny środek transportu do poruszania się po Autonomii. Koszt to $100 za całodniową wycieczkę z ciekawymi opowieściami, podczas gdy ceny u innych taksówkarzy zaczynają się podobno od $350. Autokarowa komunikacja międzymiastowa jest bardzo kiepska. Khalid pochodzi z Betlejem, więc zna najlepsze miejsca parkingowe, najodpowiedniejsze godziny zwiedzania i wie jak unikać niepotrzebnych opłat. W ciągu 9 godzin zobaczyliśmy atrakcje w Betlejem, Wadi Qelt widziane z pustynii, Qasr El Yahud (miejsce chrztu Chrystusa w Jordanie), Morze Martwe oraz Jerycho.

  3. Pingback: Ejlat – co warto wiedzieć | fabryka czasu ulotna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s